Hamulan koulussa uusia altistumisia koronavirukselle
TIEDOTE 14.1.2021 kello 19:01
Hamulan koulussa on tullut ilmi toinen koronavirustartunta ja siihen liittyviä altistumisia. Uudessa tapauksessa altistuneita oppilaita ja henkilöstöä on noin 25 henkilöä. Kaiken kaikkiaan koulussa on altistunut noin 50 henkilöä.
Koululta ilmoitetaan altistuneiden lasten perheille asiasta torstai-illan aikana. Terveysviranomainen asettaa nämä henkilöt karanteeniin. Terveysviranomaiset ovat yhteydessä perheisiin perjantain (15.1.2021) aikana. Perheiltä ei toivota oma-aloitteista yhteydenottoa terveysviranomaisiin, mikäli lapsi on oireeton.
Karanteeniin asetetut oppilaat siirtyvät etäopetukseen. Muut koulun oppilaat jatkavat lähiopetuksessa.
Haluamme muistuttaa kaikkia perheitä siitä, että kouluun tai päivähoitoon tullaan vain terveinä ja mikäli infektio-oireita esiintyy, hakeudutaan koronatestiin.
Toivomme, että kaikki kuntalaiset muistaisivat nyt minimoida sosiaaliset kontaktinsa. Näin estämme parhaalla tavalla viruksen leviämistä.
Lisätiedot: sivistysjohtaja Antti Jokikokko, p. 044 740 1301