Takaisin etusivulle

Mentorointi

Lastensuojelun perhehoidon mentorointi

Perhehoidon mentorointi on kokeneen, mentorointikoulutuksen saaneen mentorin antamaa asiantuntija-apua aloittelevalle tai haasteellisessa tilanteessa olevalle perhehoitajalle, aktorille. Mentorointi perustuu luottamukseen ja osapuolet ovat vaitiolovelvollisia.

Mentorointi edistää osaamista, pätevyyden tunnetta, itsearvostusta ja identiteetin vahvistumista.

Mentorointia voidaan käyttää esimerkiksi:

  • Sijaisvanhemmuuden aloitus- ja päättymisvaiheissa
  • Haastavissa kasvatus- ja vuorovaikutustilanteissa
  • Erilaisissa sijaisvanhemmuuteen liittyvissä kriisitilanteissa

Halutessasi mentorin ota yhteyttä lapsen asioista vastaavaan sosiaalityöntekijään!

Alueemme koulutetut mentorit

Nimi Sähköposti Puhelin
Anttila-Raitanen Tuija tuijarai@icloud.com 041 4433 864
044 7401 993
Eklind Jaana jaana.eklind@gmail.com
Hartikainen Petri petri.hartikainen1@gmail.com
Holländer Miia miia.hollander@suomi24.fi
Huotari Tuija tuija.huotari@dnainternet.net 050 5144 878
Järveläinen Pirkko muskotti6@hotmail.com
Kainulainen Rauni kainulainen@perhekotipaaskyla.fi 040 5376 920
Karvonen Hilkka hilkka.karvonen@tietovire.fi
Kivimäki Pertti pera.kivimaki@gmail.com
Kivinen Kirsti kirstikivinen@suomi24.fi
Kivinen Tapio tapio.kivinen@pp.nic.fi
Kolmakow Salla salla.kolmakow@gmail.com
Korhonen Tiina tiina.korhonen@outlook.com 040 8250 068
Kumpulainen Esko esko-kumpulainen@hotmail.com
Lommi Minna minnalommi@gmail.com
Mantsinen Ellen ellen.mantsinen@pp.inet.fi 040 7475 163
Mikkonen Merja merja.kannassalo@dnainternet.net
Ollikainen Leena leena.ollikainen@evl.fi
Rissanen Tarja tarjarissa@gmail.com
Sipiläinen Jaana jaa.sipilainen@dnainternet.net
Suvela Anne anne.suvela@pp.inet.fi 044 5153 753
Varis Jaana jaana.varis@iisalmi.fi 040 8360 448

Esitteet ja lomakkeet

Lastensuojelun perhehoidon mentorointi -esite
Mentorointi -maksatuslomake
Mentorointisopimus – käsin täytettävä
Mentorointisopimus – koneella täytettävä
Palkkiosopimus – käsin täytettävä
Palkkiosopimus – koneella täytettävä

Lisätietoja

perhehoidon koordinaattori
Tuija Anttila-Raitanen
p. 044 740 1993
etunimi.sukunimi@siilinjarvi.fi