Takaisin etusivulle

Kunnanvaltuusto

Siilinjärven kunnan ylintä päätösvaltaa käyttää 43-jäseninen valtuusto, jonka jäsenet valitaan joka neljäs vuosi järjestettävillä kuntavaaleilla. Kesäkuun 1. päivänä 2017 toimikautensa aloittaneen valtuuston paikkajakauma on seuraava:

Suomen Keskusta 18 paikkaa
Suomen Sosialidemokraattinen puolue 7 paikkaa
Kansallinen Kokoomus 5 paikkaa
Vihreä liitto 4 paikkaa
Perussuomalaiset 3 paikkaa
Vasemmistoliitto 3 paikkaa
Suomen Kristillisdemokraatit 2 paikkaa
Sininen valtuustoryhmä 1 paikka

Naisia valtuutetuista on 20 ja miehiä 23.

Kunnanvaltuuston kokoonpano kaudella 2017–2021

Puheenjohtaja Merja Rautiainen (kesk.)
I varapuheenjohtaja Kari Ojala (kok.) ajalla 6/2017–5/2019
I varapuheenjohtaja Raija Hassinen (vas.) ajalla 6/2019–5/2021
II varapuheenjohtaja Tarja Korhonen (sd.) 6/2017–5/2019
II varapuheenjohtaja Pirjo Niemitz (sd.) 6/2019–5/2021

Berg Pauli (vas.)
Veteraanintie 9, 70900 Toivala
pauli.berg@wmail.fi
045 206 1932

Daavitsainen Risto (sd.)
Kiertotie 7, 71800 Siilinjärvi
risto.daavitsainen@gmail.com
0400 313 765

Hassinen Raija (vas.)
Siikakuja 3, 71800 Siilinjärvi
raija.hassinen@gmail.com
044 300 4327
Heikkinen Hanna (kesk.)
Haarahongantie 13 A 10, 71800 Siilinjärvi
hhanna.heikkinen@gmail.com
050 495 6742
Hilden Mila (sd.) Hiltunen Päivi (sd.)
paivi.hiltunen@live.fi
040 771 8638
Huttunen Anna (kesk.)
anna.huttunen@fatec.fi
040 568 2159
Hynynen Anniina (sd.)
Honkarannantie 6 D 24, 71850 Leppäkaarre
anniinahynynen@hotmail.com
044 011 8181
Juvonen Toni (vihr.)
Mehtomäentie 103, 71820 Pöljä
toni.k.juvonen@gmail.com
0400 173 130
Jääskeläinen Heikki (vihr.)
Jääskeläntie 70, 71800 Siilinjärvi
heikki.jaaskelainen@dnainternet.net
040 847 274
Kainulainen Henna (kd.)
henna.kainu@gmail.com
Karvonen Anne (kesk.)
Tammirannantie 5 A 24, 70910 Vuorela
anne.karvonen@iki.fi
050 321 6011
Katainen Lauri (sd.)
Vesijärventie 41 A 3, 71800 Siilinjärvi
lassi.katainen@gmail.com
Kiiski Seppo (kesk.)
Runkopolku 12, 71800 Siilinjärvi
saa.kiiski@gmail.com
044 537 1955
Kolehmainen Jani (sin.)
Heinärannantie 1, 71800 Siilinjärvi
kolehmainenjani@gmail.com
050 587 1320
Konttinen Heikki (kesk.)
Konttilantie 100, 71890 Hamula
heikki.konttinen@dnainternet.net
0400 702 732
Korhonen Leena (kok.)
Kiertotie 15, 71800 Siilinjärvi
leenakorho@gmail.com
050 360 1095
Korhonen Mika (ps.)
Harvalaisentie 98, 71840 Kuuslahti
mika.juhani.korhonen78@gmail.com
040 359 3206
Korhonen Tarja (sd.) Kröger Risto (kesk.)
Tammirannantie 5 A 25, 70910 Vuorela
krogerristo@gmail.com
0500 321 326
Markkanen Sallamaarit (kesk.)
Viitonen 2746, 71800 Siilinjärvi
sallamaarit.markkanen@gmail.com
044 371 8182
Mykkänen Timo (kok.)
tikamykk@gmail.com
Niemitz Pirjo (sd.)
Valkamantie 6, 71800 Siilinjärvi
pirjo.niemitz@terveystalo.com
050 320 4047
Niskanen Tuula (vihr.)
Tammirannantie 11 A 12, 70910 Vuorela
tuulaniskanenkv2017@gmail.com
050 494 9595
Nykänen Erkko (kesk.)
Kallionkierto 13 B 14, 70910 Vuorela
erkko.nykanen@gmail.com
044 365 4416
Ojala Jaakko (kd.)
Ruisaumantie 24, 71800 Siilinjärvi
jaakkokiinassa@gmail.com
050 350 3099
Ojala Kari (kok.)
Ruisaumantie 24, 71800 Siilinjärvi
kari.p.t.ojala@gmail.com
044 336 3585
Oksman Merja (kok.)
Tattikuja 9, 70910 Vuorela
merja_oksman@hotmail.com
040 572 3639
Partanen Aki (kesk.)
Koivukuja 2, 70900 Toivala
akilainen70@gmail.com
0400 879 597
Pitkänen Marjaana (kesk.)
Taulumäentie 10, 71800 Siilinjärvi
marjaana@marjaanapitkanen.fi
0400 579 168
Puustinen Ritva (kesk.)
Ruuskalantie 139, 71800 Siilinjärvi
ritva.puustinen@siilinjarvi.fi
044 036 6668
Pöyhönen Arttu (kok.)
aipoyhon@gmail.com
Rautiainen Merja (kesk.)
Jokelantie 163, 71800 Siilinjärvi
merja.rautiainen@netti.fi
040 566 8152
Rekola Jukka (ps.)
rekolanjukka@gmail.com
Repo Kari (kesk.)
Kaskipolku 9, 71800 Siilinjärvi
kari.j.repo@gmail.com
044 053 4429
Roivainen Aira (vihr.)
Lammintie 25, 71820 Pöljä
aira.roivainen@gmail.com
050 354 6267
Ruuskanen Tapani (kesk.)
Raasiontie 50, 71800 Siilinjärvi
ruuskanen.tapani@gmail.com
040 742 0637
Savolainen Kalle (kesk.)
Nuottipolku 9, 71800 Siilinjärvi
nuotti@dnainternet.net
044 366 6572
Suhonen Raija (vas.)
Kaatronranta 28, 71820 Pöljä
rape@wippies.fi
040 552 3772
Uljonen Henri (ps.)
Venäläinen Matti (kesk.)
040 556 4748
Väätäinen Liisa (kesk.)
Laulutie 5, 71800 Siilinjärvi
liisa-vaatainen(at)hotmail.com
040 588 8230
Ylikärppä Kauko (kesk.)
Koikantie 36, 71840 Kuuslahti
k.ylikarppa@gmail.com
0400 512 524

Valtuustoryhmien puheenjohtajat

Valtuuston istumajärjestys 2017-2021

Varavaltuutetut kutsumisjärjestyksessä

Valtuuston kokousajankohdat vuonna 2018

Valtuuston kokoontuu vuonna 2018 seuraavasti: maanantai 26.2. kello 18, maanantai 28.5. kello 18, maanantai 18.6. kello 18, maanantai 24.9. kello 18, maanantai 22.10. kello 18, maanantai 10.12. kello 17.

Valtuuston postiosoite: Siilinjärven kunnanvaltuusto, PL 5, 71801 Siilinjärvi (kirjaamo@siilinjarvi.fi)
Valtuuston sihteeri: Hallintosihteeri Tuula Kohonen, p. 0447401104, tuula.kohonen@siilinjarvi.fi

Valtuuston kokoukset verkossa

Siilinjärven kunnanvaltuuston kokouksia voi seurata suorana myös verkossa. Kokouksen esityslistat ovat luettavissa verkkosivuillamme kohdassa Esityslistat ja pöytäkirjat.

Näin pääset seuraamaan valtuuston kokousta verkossa

Jos seuraat kokousta mobiililaitteella (puhelin tai tabletti), asenna ensin ilmainen Adobe Connect -sovellus laitteesi sovelluskaupasta. Jos seuraat kokousta tietokoneellasi, tulee siinä olla kaiuttimet ja nettiyhteys. Ohjelma-asennuksia ei tarvita. Toimi seuraavasti:

  • Sammuta kaikki ylimääräiset ohjelmat.
  • Jos käytät kuulokkeita, sankaluureja tai irtokaiuttimia, kiinnitä ne laitteeseesi ennen kirjautumista ohjelmaan.
  • Klikkaa seuraavaa linkkiä tai kopioi se selaimesi osoitekenttään: https://siilinjarvi.adobeconnect.com/valtuusto
  • Kirjoita nimesi kohtaan ”Enter as a Guest” ja klikkaa ”Enter Room” -painiketta.