Hyppää sisältöön
90% 95% 100% 110% 120% Tekstin koko
Takaisin etusivulle

Kunnanvaltuusto

Siilinjärven kunnan ylintä päätösvaltaa käyttää 43-jäseninen valtuusto, jonka jäsenet valitaan joka neljäs vuosi järjestettävillä kuntavaaleilla.

Kesäkuun 13. päivänä järjestetyissä kuntavaaleissa valitun kunnanvaltuuston valtuustokausi alkoi 1.8.2021. Kunnanvaltuuston paikkajakauma on seuraavana.

Suomen Keskusta 17 paikkaa
Suomen Sosialidemokraattinen puolue 7 paikkaa
Perussuomalaiset 7 paikkaa
Kansallinen Kokoomus 6 paikkaa
Vihreä liitto 4 paikkaa
Suomen Kristillisdemokraatit (KD) 1 paikka
Vasemmistoliitto 1 paikka

Valtuuston postiosoite: Siilinjärven kunnanvaltuusto, PL 5, 71801 Siilinjärvi (kirjaamo@siilinjarvi.fi)
Valtuuston sihteeri ja kokousten pöytäkirjanpitäjä: Hallintoasiantuntija Ella Kauppinen, p. 044 740 1104, ella.kauppinen@siilinjarvi.fi

Kunnanvaltuuston kokoonpano 2021–2025

Valtuuston puheenjohtaja Risto Daavitsainen (SDP)
Valtuuston 1. varapuheenjohtaja Terhi Holm (PS)
Valtuuston 2. varapuheenjohtaja Kauko Ylikärppä (Kesk.)

 

Harri Apell (PS)

Risto Daavitsainen (SDP)
0400 313 765 / risto.daavitsainen@gmail.com

Waltteri Haapala (KD)
044 978 2377

Henna Hiltunen (Kok.)
044 744 1401 / hiltunen.henna@gmail.com

Päivi Hiltunen (SDP)
040 771 8638 / paivi.hiltunen@live.fi

Terhi Holm (PS)

Jani Holopainen (PS)

Anna Huttunen (Kesk.)
040 568 2159 /anna.huttunen@fatec.fi

Tuulikki Hynynen (SDP)
0440 618 181

Jonna Iskala (Kesk.)
050 51 4377 / jonna.iskala@gmail.com

Tommi Jäppinen (Kesk.)

Heikki Jääskeläinen (Vihr.)

Seppo Kiiski (Kesk.)
044 537 1955 / saa.kiiski@gmail.com

Juha Kinnunen (Vihr.)
044 344 9855 / jkresilienssi@gmail.com

Taina Klemelä (PS)
tklemela@gmail.com

Heikki Konttinen (Kesk.)
0400 702 732 / heikki.konttinen@dnainternet.net

Leena Korhonen (Kok.)
050 360 1095 / leenakorho@gmail.com

Risto Kröger (Kesk.)
0500 321 326 / krogerristo@gmail.com

Tarja Laatikainen (Vihr.)
0400 665 271 / tarjat.laatikainen@pp.inet.fi

Niina Laitinen (Vas.)
044 566 0552 / niina.maija.laitinen@gmail.com

Karita Lehikoinen (Kok.)
karitalehikoinen@gmail.com

Simo Lyytinen (Kesk.)
050 326 7766

Tapio Markkanen (Kesk.)
0400 376 756 / tapio.markkanen@hotmail.fi

Miina Morko (SDP)
morko.miina@gmail.com

Pirjo Niemitz (SDP)
050 320 4047 / pirjo.niemitz@gmail.com

Kari Ojala (Kok.)
044 336 3585 / kari.p.t.ojala@gmail.com

Merja Oksman (Kok.)
040 572 3639 / merja_oksman@hotmail.com

Mika Oksman (PS)

Milla Ollikainen (SDP)

Aki Partanen (Kesk.)
0400 879 597

Joona Pellikka (PS)

Vesa Pennanen (Kok.)
vesa.pennanen@simpanbaari.fi

Katja Pitkänen (SDP)
katja.pitkanen.sdp@icloud.com

Marjaana Pitkänen (Kesk.)
0400 579 168

Merja Rautiainen (Kesk.)
040 566 8152 / merja.rautiainen@netti.fi

Jukka Rekola (PS)
rekolanjukka@gmail.com

Kari Repo (Kesk.)
0440 534 429 / kari.j.repo@gmail.com

Petri Rojo (Kesk.)

Ulla Santti (Vihr.)
040 555 2432 / ulla.santti@savonia.fi

Matti Venäläinen (Kesk.)
040 556 4748 / matti.52@hotmail.com

Karoliina Vikki (Kesk.)

Liisa Väätäinen (Kesk.)

Kauko Ylikärppä (Kesk.)
0400 512 524 / k.ylikarppa@gmail.com

 

Läsnäolo- ja puheoikeutetut kunnanvaltuustossa: nuorisovaltuuston edustaja Jarkko Keinänen, vanhus- ja vammaisneuvoston edustaja Reino Kuopusjärvi (reino.kuopusjarvi@dnainternet.net) sekä kunnanhallituksen jäsen Keijo Ryynänen.

Valtuuston istumajärjestys valtuustosalissa/kokoustilassa:
(pdf) Valtuuston istumajärjestys

Valtuustoryhmien puheenjohtajat

Kesk. Heikki Konttinen
SDP Miina Morko
PS Harri Apell
Kok. Henna Hiltunen
Vihr. Ulla Santti
KD Waltteri Haapala
Vas. Niina Laitinen

Laskutuslomake (Luottamushenkilöiden erillismatkat ymv. kustannukset)

Valtuuston kokousajankohdat kevätkaudella 2022

  • tiistaina 22.2.2022 kello 18:00
  • maanantaina 2.5.2022 kello 18:00
  • maanantaina 23.5.2022 klo 17:00
  • torstaina 16.6.2022 kello 17:00

Valtuuston kokousajankohdat syyskaudella 2022

  • maanantaina 29.8.2022 klo 18:00
  • maanantaina 7.11.2022 klo 18:00
  • maanantaina 19.12.2022 klo 17:00

Valtuuston kokousten paikasta ilmoitetaan kokouskutsussa sekä valtuuston kokouskuulutuksessa.

Varavaltuutetut

Kuntavaaleissa valitut varavaltuutetut kutsumisjärjestyksessä: linkki –> varavaltuutetut_kutsumisjärjestyksessä(pdf).

Valtuuston kokoukset verkossa

Siilinjärven kunnanvaltuuston kokouksia voi seurata suorana myös verkossa. Kokouslähetyksiä ei tallennetta verkkoon jälkikäteen katsottaviksi. Kokousasiakirjat ovat luettavissa verkkosivuillamme kohdassa Esityslistat ja pöytäkirjat.

Seuraavan kunnanvaltuuston kokouslähetyksen linkki julkaistaan tällä sivulla lähempänä kokousta. Mikäli lähetykseen tulee teknisiä ongelmia, ilmoitamme uuden linkin tällä sivulla.