Hyppää sisältöön
90% 95% 100% 110% 120% Tekstin koko
Takaisin etusivulle

Kunnanvaltuusto

Siilinjärven kunnan ylintä päätösvaltaa käyttää 43-jäseninen valtuusto, jonka jäsenet valitaan joka neljäs vuosi järjestettävillä kuntavaaleilla.

Kesäkuun 13. päivänä järjestetyissä kuntavaaleissa valitun kunnanvaltuuston valtuustokausi alkoi 1.8.2021. Kunnanvaltuuston paikkajakauma on seuraavana.

Suomen Keskusta 17 paikkaa
Suomen Sosialidemokraattinen puolue 7 paikkaa
Perussuomalaiset 7 paikkaa
Kansallinen Kokoomus 6 paikkaa
Vihreä liitto 4 paikkaa
Suomen Kristillisdemokraatit (KD) 1 paikka
Vasemmistoliitto 1 paikka

Valtuuston postiosoite: Siilinjärven kunnanvaltuusto, PL 5, 71801 Siilinjärvi (kirjaamo@siilinjarvi.fi)
Valtuuston sihteeri ja kokousten pöytäkirjanpitäjä: Hallintoasiantuntija Tuula Kohonen, tuula.kohonen@siilinjarvi.fi ja puh. 044 740 1104

Kunnanvaltuuston kokoonpano 2021–2025

Valtuuston puheenjohtaja Risto Daavitsainen (SDP)
Valtuuston 1. varapuheenjohtaja Henri Uljonen (PS)
Valtuuston 2. varapuheenjohtaja Kauko Ylikärppä (Kesk.)

Harri Apell (PS) Risto Daavitsainen (SDP)
0400 313 765
risto.daavitsainen@gmail.com
Waltteri Haapala (KD)
044 978 2377
Henna Hiltunen (Kok.)
044 744 1401
hiltunen.henna@gmail.com
Päivi Hiltunen (SDP)
040 771 8638
paivi.hiltunen@live.fi
Terhi Holm (PS)
Anna Huttunen (Kesk.)
040 568 2159
anna.huttunen@fatec.fi
Tuulikki Hynynen (SDP)
0440 618 181
Jonna Iskala (Kesk.)
050 51 4377
jonna.iskala@gmail.com
Tommi Jäppinen (Kesk.)
Heikki Jääskeläinen (Vihr.) Seppo Kiiski (Kesk.)
044 537 1955
saa.kiiski@gmail.com
Juha Kinnunen (Vihr.)
044 344 9855
jkresilienssi@gmail.com
Taina Klemelä (PS)
tklemela@gmail.com
Heikki Konttinen (Kesk.)
0400 702 732
heikki.konttinen@dnainternet.net
Leena Korhonen (Kok.)
050 360 1095
leenakorho@gmail.com
Risto Kröger (Kesk.)
0500 321 326
krogerristo@gmail.com
Tarja Laatikainen (Vihr.)
0400 665 271
tarjat.laatikainen@pp.inet.fi
Niina Laitinen (Vas.)
044 566 0552
niina.maija.laitinen@gmail.com
Karita Lehikoinen (Kok.)
karitalehikoinen@gmail.com
Simo Lyytinen (Kesk.)
050 326 7766
Tapio Markkanen (Kesk.)
0400 376 756
tapio.markkanen@hotmail.fi
Miina Morko (SDP)
morko.miina@gmail.com
Pirjo Niemitz (SDP)
050 320 4047
pirjo.niemitz@gmail.com
Kari Ojala (Kok.)
044 336 3585
kari.p.t.ojala@gmail.com
Merja Oksman (Kok.)
040 572 3639
merja_oksman@hotmail.com
Mika Oksman (PS) Milla Ollikainen (SDP)
Aki Partanen (Kesk.)
0400 879 597
Joona Pellikka (PS)
Vesa Pennanen (Kok.)
vesa.pennanen@simpanbaari.fi
Katja Pitkänen (SDP)
katja.pitkanen.sdp@icloud.com
Marjaana Pitkänen (Kesk.)
0400 579 168
Merja Rautiainen (Kesk.)
040 566 8152
merja.rautiainen@netti.fi
Jukka Rekola (PS)
rekolanjukka@gmail.com
Kari Repo (Kesk.)
0440 534 429
kari.j.repo@gmail.com
Petri Rojo (Kesk.) Ulla Santti (Vihr.)
040 555 2432
ulla.santti@savonia.fi
Henri Uljonen (PS)
044 559 3783
henri.uljonen@siilinjarvi.fi
Matti Venäläinen (Kesk.)
040 556 4748
matti.52@hotmail.com
Karoliina Vikki (Kesk.) Liisa Väätäinen (Kesk.)
Kauko Ylikärppä (Kesk.)
0400 512 524
k.ylikarppa@gmail.com

Läsnäolo- ja puheoikeutetut kunnanvaltuustossa: nuorisovaltuuston edustaja Otso Thure (otso.thure@gmail.com), vanhus- ja vammaisneuvoston edustaja Viljo Nuutinen (viljo.nuutinen@kolumbus.fi) sekä kunnanhallituksen jäsen Keijo Ryynänen.

Valtuuston istumajärjestys valtuustosalissa/kokoustilassa:
(pdf) Valtuuston istumajärjestys

Valtuustoryhmien puheenjohtajat

Kesk. Heikki Konttinen
SDP Miina Morko
PS Henri Uljonen
Kok. Kari Ojala
Vihr. Ulla Santti
KD Waltteri Haapala
Vas. Niina Laitinen

Laskutuslomake (Luottamushenkilöiden erillismatkat ymv. kustannukset)

Valtuuston kokousajankohdat syyskaudella 2021

Valtuuston kokoontuu pääsääntöisesti Siilinjärven kunnantalon valtuustosalissa (osoite: Kasurilantie 1). Poikkeavasta kokouspaikasta ilmoitetaan kokouskutsussa, -kuulutuksessa ja jäljempänä. Syyskaudella 2021 valtuusto kokoontuu seuraavasti:
  • maanantai 9.8.2021 kello 18 (Hamulan koulun sali)
  • maanantai 27.9.2021 kello 18 (Hamulan koulun sali)
  • maanantai 15.11.2021 kello 18
  • torstai 16.12.2021 kello 17

Varavaltuutetut

Kuntavaaleissa valitut varavaltuutetut kutsumisjärjestyksessä: linkki –> luetteloon (pdf).

Valtuuston kokoukset verkossa

Korona-ajan poikkeus

Koronapandemiasta johtuen valtuuston kokoukset pidetään normaalista poikkeavasti Hamulan koulun salissa. Koska koulun salissa ei ole suoratoistoa mahdollistavaa laitteistoa, ei Hamulan koulun salissa järjestettäviä valtuuston kokouksia lähetetä tietoverkossa.

Siilinjärven kunnanvaltuuston kokouksia voi seurata suorana myös verkossa. Kokouslähetyksiä ei tallennetta verkkoon jälkikäteen katsottaviksi. Kokousasiakirjat ovat luettavissa verkkosivuillamme kohdassa Esityslistat ja pöytäkirjat.

Näin pääset seuraamaan valtuuston kokousta verkossa

Jos seuraat kokousta mobiililaitteella (puhelin tai tabletti), asenna ensin ilmainen Adobe Connect -sovellus laitteesi sovelluskaupasta. Jos seuraat kokousta tietokoneellasi, tulee siinä olla kaiuttimet ja nettiyhteys. Ohjelma-asennuksia ei tarvita. Toimi seuraavasti:

  • Sammuta kaikki ylimääräiset ohjelmat.
  • Jos käytät kuulokkeita, sankaluureja tai irtokaiuttimia, kiinnitä ne laitteeseesi ennen kirjautumista ohjelmaan.
  • Klikkaa seuraavaa linkkiä tai kopioi se selaimesi osoitekenttään: https://siilinjarvi.adobeconnect.com/valtuusto
  • Kirjoita nimesi kohtaan ”Enter as a Guest” ja klikkaa ”Enter Room” -painiketta.